SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Supkalk 7551076
nr 755 1076
Supkalk
Silver, 1800talets första hälft, otydliga stämplar, Invändigt förgylld, höjd: 11, ca 30g
Utrop:
1.000 kr
Såld:
550 kr
måndag 23 april 2012
kl 17:06:49
13/4 09:54:12
500 kr
23/4 16:41:22
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver